خانه کنترل وزن کاهش وزن کاهش وزن چه فایده‌ای دارد؟

کاهش وزن چه فایده‌ای دارد؟

کاهش وزن

با از دست دادن ۵ تا ۱۰ درصد وزن بدنتان، می‌توانید سلامت کلی خود را افزایش و خطر شرایط بهداشتی مزمن را کاهش دهید. در اینجا به برخی نکات پرداخته می‌شود:
1-شدت افزایش انرژی: زمانی که شما وزن کمتری دارید انرژی کمتری را صرف انجام کارهای روزمره‌ می‌کنید. کاهش وزن همچنین راندمان اکسیژن شمارا بهبود بخشیده و بنابراین شما حین فعالیت‌های پرانرژی نفس کم نمی‌آورید.
2-تقویت حافظه: مطالعات محققان سوئدی در سال 2013 نشان داد که زنان سالمند بعد از ۶ ماه دنبال کردن برنامه کاهش وزن نمرات بهتری در آزمون‌های حافظه کسب کردند.
3-کاهش خطر ابتلا به سرطان: اضافه‌وزن موجب بروز التهاب می‌شود که خود آن آغازگر تغییرات سلولی در بدن است. یک بررسی انجام‌شده بر روی زنان یائسه که نتایج آن در مجله تحقیقات سرطان به چاپ رسیده است، نشان داد که درجات خطرناک التهاب تنها با کاهش ۵ درصدی وزن بدن قابل تخفیف است.
4-لذت بردن از فعالیت‌های جسمی: زمانی که اضافه‌وزن دارید نسبت به افرادی که وزن طبیعی دارند، فعالیت‌های جسمی ممکن است موجب درد مفاصل و سوزش ریه‌های نوبت. وقتی شروع به لاغر شدن می‌کنید، دیگر انجام ورزش در شما احساس انجام یک کار روزمره سخت و طاقت‌فرسا را ایجاد نمی‌کند و بیشتر شبیه تجربه‌ای سرگرم‌کننده درمی‌آید. علاوه بر این سبک‌وزن بودن موجب می‌شود شما سریع‌تر و نیرومند‌تر شوید.
5-کنار گذاشتن داروها: حفظ یک وزن مناسب می‌تواند شمارا در برابر بیماری‌های قلبی و دیابت محافظت کند؛ اما اگر از قبل دچار اضافه‌وزن باشید و به این بیماری‌های مبتلا باشید، چه می‌شود کرد؟ خبر خوب: کاهش وزن هنوز می‌تواند مفید باشد. این بیماری‌ها لزوماً از بین نمی‌روند، اما ممکن است علائم بیماری شما و مقدار دارویی که دریافت می‌کنید، کاهش یابد. برای مثال ممکن است بتوانید دوز داروهای ضد فشارخون و پایین ‌ِآورنده کلسترول‌ را کاهش دهید، یا یاد بگیرید بدون تزریق‌های روزانه انسولین، دیابت نوع ۲ خود را کنترل کنید.
6-افزایش میزان خواب: طبق مطالعات، افرادی که حداقل ۵ درصد وزنشان را در طی یک دوره شش‌ماهه کاهش می‌دهند به‌طور متوسط ۲۲ دقیقه بیشتر از قبل می‌خوابند و پیش‌ازاین محققان گزارش کرده بودند که کاهش متعادل وزن به میزان قابل‌توجهی باعث بهبود علائم قطع تنفس در حین خواب شده است.
7-افزایش شانس داشتن فرزند: چاقی در زنان با ناباروری و سندرم تخمدان همراه است و زمانی که یک زن جوان چاق می‌شود، باردارشدن برای او مشکل‌تر خواهد شد. ازآنجایی‌که وزن مادر در طی بارداری و حتی قبل از آن با تمامی پیامدهای سلامتی برای فرزند در ارتباط است، کاهش وزن و لاغر شدن کمک می‌کند که فرد از داشتن یک بارداری سالم و فرزندی سالم مطمئن شود.
8-افزایش سلامت چشمدر اکثر افراد کاهش وزن درواقع باعث محافظت بینایی آن‌ها در برابر عوارض مربوط به چاقی مانند نظیر دیابت نوع ۲ می‌شود.

یک نظر

  1. نوری

    02 خرداد 1397 در 12:33

    واقعا! ورزش با ناباروری ارتباط داره!! جالب بود

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید

افزایش وزن مجدد بعد از رژیم

✅ چند دلیل عمده افزایش وزن مجدد پس از یک دوره کاهش وزن و رژیم: 🔻دیگر به پروتئین توجه نمی‌ک…