خانه ورزش و درمان ورزش و درمان بیماری آیا با کمر درد مزمن غیر اختصاصی آشنا هستید!

آیا با کمر درد مزمن غیر اختصاصی آشنا هستید!

تعریف

به طور کلی این اصطلاح به کمردرد هایی اشاره دارد که عوامل عصبی و نخاع، آتروفی عضلانی و یا ضعف عضلانی در آن نقشی ندارند.  در بسیاری از مطالعات به استفاده از کفی طبی در” کمر درد مزمن غیر اختصاصی” توصیه شده است.

در این مطلب به این موضوع می‌پردازیم که آیا کفی طبی در کاهش درد ناشی از کمر درد و بهبود عملکرد روزانه و یا کیفیت زندگی در این بیماران نقش موثری دارد یا خیر؟!

عوامل ایجاد

عموماً کمر درد مزمن غیر اختصاصی نوعی از کمر درد است که یک یا چندین عامل در ایجاد آن نقش دارد. از جمله :

  • بیماری تخریب دیسک
  • کشیدگی عضلات کمر
  • اختلالات غیرعصبی دیسک
  • سندرم فاست مانند اسئوآرتریت کمر
  • سندرم مفصل خاجی-خاصره‌ای مانند اختلال مفصل مفصل خاجی-خاصره‌ای
  • درجات مختلف تنگی کانال نخاع (بدون آسیب به عصب و دردهای انتشار یافته تا پا)
  • درد‌های با علت نامشخص

البته این تعریف شامل بیماران با فتق دیسک، تحت فشار بودن ریشه عصبی و بیماری سیاتیک (رادیکولوپاتی) نمی‌شود و برای بهبود این افراد،  کفی طبی احتمالا‌ً نقش موثری نداشته باشد. علاوه بر این عارضه‌های دراپ فوت، ضعف و بی حسی پاها نیز از جمله مواردی هستند که جزو گزینه‌های درمانی با کفی طبی در نظر گرفته نمی‌شوند.

درمان

در سال 2013 یک مطالعه در ژورنال Manipulative Physiological Therapy به بررسی تاثیر کفی طبی در 62 بیمار مبتلا به کمردرد مزمن غیر اختصاصی که به علت آسیب‌های ناشی از کار دچار این عارضه شده بودند، پرداخت. در این مطالعه بیماران به دو گروه فعالیت ورزشی و فعالیت ورزشی همراه با استفاده از کفی طبی تقسیم شدند. نتایج حاصل از مطالعه نشان داد که گروهی که از هر دو مراقبت فعالیت ورزشی و کفی طبی استفاده کرده بودند بهبود بهتری نسبت به گروه دیگر داشتند.

اگرچه هنوز سوالات زیادی در این زمینه بی پاسخ هستند و نیاز به مطالعه بیشتری وجود دارد؛ اما شواهد و مدارک قابل توجهی وجود دارند که نشان می‌دهند کفی طبی می‌تواند برای بسیاری از بیماران مبتلا به کمردرد مفید موثر باشد.

در مقالات بعدی همراه ما باشید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید

نقش اساسی ماهیچه‌ی کمر

ماهیچه‌ی کمر(پسواس) نقش مهمی در سلامت ستون فقرات شما ایفا می‌کند. ماهیچه‌هایی به‌مثابه ماه…